Nenahraditelný spánek

21.08.2023
Z jakého důvodu zařazuji článek o spánku na web věnovaný dechu? Protože vše se vším souvisí. Můžete se věnovat funkčnímu dechu, Breathworku, cvičení, sportu a dalším naplňujícím aktivitám, ale jestliže si nedopřejete kvalitní spánek, tento deficit vás bude negativně ovlivňovat. Po dechu a vodě se jedná o další nutnost k přežití.

Rekord ve výdrži bez spánku kontrolovaný ve spánkové laboratoři drží 17letý student z roku 1965 a to 11 dní. Na konci tohoto období měl velmi útržkovité myšlení, poruchy paměti, halucinace. Ovšem už po dvou dnech bez spánku nastává extrémní spánková deprivace. Apatie, zhoršení koordinace ruka - oko, stále častěji se objevují až půlminutové výpadky tzv. mikrospánky. Tělo se chová jako ve vysokém stresu, jednání je zkratovité a nesoustředěné. Po 72 hodinách přichází depersonalizace - přesvědčení, že naše myšlenky a pocity nejsou naše.

Naopak v hlubokém spánku se dějí opravné procesy, ovlivňují se hormony, mozek, chutě, nálada, paměť, duševní rozpoložení, kognitivní funkce.

Naše babičky říkaly: " Co se nenaspí do půlnoci, po půlnoci se nedožene."
Co tedy rozlišuje kvalitní, hluboký spánek od nekvalitního?
  • káva před spaním - jo, dělávala jsem to taky.. káva na mě nepůsobí, mohu ji vypít klidně před zalehnutím... Omyl! O tři hodiny se zpozdí vyplavení melatoninu (spánkový hormon), takže i když usneme, orgánům nedáme odpočinout. Proto platí oblíbený nápoj nejpozději do 16 hodin.
  • kofein, alkohol, cigarety, cukr - do 4 hodin před spánkem zhoršují kvalitu spánku.
  • modré světlo - kdo nevydrží večer bez techniky, nechť stáhne aplikaci f.lux na vypnutí modrého světla a na mobilu zapne čtecí režim.
  • jídlo před spánkem - přebytek proteinu amyloid beta (protein Alzheimerovy nemoci) zaručí neschopnost hlubokého spánku a čištění organismu.
  • spánkové cykly - jeden spánkový cyklus trvá 90 až 120 minut a má jich proběhnout 5, což se rovná min 7,5 hodinám. Pro většinu lidí je optimálních 8 hodin. Střídají se NREM a REM fáze. Přes NREM1 a 2 (zpomalení tepu, dechu, snížení tělesné teploty, uvolnění svalů, příprava na fázi 3) k důležitému hlubokému spánku NREM3 (oprava, růst tkání, regenerace buněk, posilování imunity, nová spojení mezi událostmi, pocity a pamětí) a poslední REM fázi (rychlé pohyby očí, snění). K posunu fází dochází v průběhu spánku, vyšší NREM v první polovině, v druhé polovině vyšší REM. Není to ale pouze délka spánku ovlivňující vaše psychické a fyzické rozpoložení, jedná se též o jeho kvalitu za všech NREM i REM fází.
  • sklon k přibírání na váze - hormon ghrelin (chuť na jídlo) při nedostatku spánku stoupá a hormon leptin (potlačuje hlad) klesá.
  • glymfatický systém - řídí tok mozkomíšního moku. Buněčná struktura mozku se během spánku mění, prostor mezi buňkami se zvětšuje a dochází tak k vyplavování toxinů. Díky tomuto procesu dochází během spánku k rychlejšímu proudění tekutin v mozku, a tím i k detoxikaci. Bez spánku se glymfatický systém ucpe stejně jako lymfatický systém bez pohybu.
  • sociální sítě před spánkem a po probuzení - přehlcení dopaminem oddaluje a zkracuje spánek.
Sečteno, podtrženo, třetina života v posteli hraje zásadní roli.

V dalším blogu se rozepíši o spojování se se svojí duší během spánku.